Graficzny nagłówek podstrony

Leszczyńskie murale

1. Mural Stanisława Grochowiaka, 2015r.

Mural Stanisława Grochowiaka znajduje się na kamienicy przy ulicy Narutowicza 64. Jego odsłonięcie miało miejsce 10 października 2015 roku w czasie trwającego festiwalu pod nazwą „Miasto Grochowiaka”. Autorem portretu jest Wojciech Ejsmond.

Mural został wykonany techniką „pikselową”. Tworzy go ponad dwa tysiące kwadratów. Właściwy obraz czytelny jest dopiero z większej odległości. Stanisław Grochowiak urodził się 24 stycznia 1934 roku w Lesznie, zmarł 2 września 1976 roku w Warszawie. Był polskim poetą, dramatopisarzem i publicystą. Był klasyfikowany jako poeta reprezentujący nurt turpistyczny (brzydki).

 

2. Byk, 2014r.

Na bocznej ścianie kamienicy przy ul. Narutowicza 58 znajduje się mural byka. Malowidło jest częścią projektu pod nazwą "Znaki Zodiaku". Grupa artystyczna Hello Art zwróciła się do Miasta Leszna z propozycją przystąpienia do ich projektu. Grupę tworzą Paweł i Dawid z Leszna. Do tej pory namalowali dwa inne znaki zodiaku: Lwa w Chorzowie i Strzelca w Katowicach. Wybór byka dla Leszna był oczywisty. Kojarzy się bowiem z turem znajdującym się w herbie miasta oraz z miejscowym klubem żużlowym Unia Leszno, którego symbolem jest szarżujący byk. Malowidło powstało pod koniec września 2014 roku.

 

3. Panorama z XVIII wieku, 2015r.

Sala Sesyjna Urzędu Miasta Leszna
Rycina przedstawia panoramę Leszna z 1775 roku. Łatwo można dostrzec na niej fortyfikacje miejskie, wieżę Ratusza, czy wieże kościołów św. Jana, św. Mikołaja oraz św. Krzyża. Ponadto widnieją na nim herby rodów Leszczyńskich i Sułkowskich oraz herb Leszna z 20-lecia międzywojennego.

 

4. Rozwińcie skrzydła, 2016 r.

ul. Przemysłowa
Mural przedstawia siedem zabawnych ptaków, które siedzą na gałęziach drzewa. Malowidło w zabawny sposób nawiązuje do hasła promującego miasto - Leszno. Rozwiń skrzydła!

 

 

5. Adam i Ewa, 2016r.

Mural „Adam i Ewa” znajduje się na ścianie kamienicy na Rogu Nowego Rynku i ulicy Matejki. Tematyką nawiązuje do pierwszych mieszkańców biblijnego raju. Autorem malowidła jest jeden z najbardziej znanych twórców street-artu w Polsce – Wojciech Kołacz „Otecki”. Artysta użył wysokiej jakości farb, aby maksymalnie wydłużyć żywotność swojego dzieła. Mural powstał w ciągu sześciu dni, w czerwcu 2016 roku.

 

6. Lotnik "Rozwiń skrzydła", 2015r.

Na budynku przy Alejach Jana Pawła II nr 4 znajduje się mural przedstawiający chłopca w czapce pilotce. W tle widoczne są latające szybowce. Malowidło nawiązuje do leszczyńskich tradycji szybowcowych. Mural powstał w lipcu 2015 roku na zlecenie Miasta Leszna. Wykonany został przez grupę Hello Art. 

 

7. Przyjaźń, 2012r.

Niezwykle charakterystyczne malowidło na ścianie budynku przy Al. Jana Pawła II 42 a w Lesznie. Na elewacji kamienicy powstał rysunek, pod nazwą "Przyjaźń". Prezentacja przestrzenna została przygotowana na 17. Prezentacje w 2012 roku. Autorką pracy jest Dagmara Angier-Sroka. Prezentacje to lokalna, cykliczna impreza artystyczna, organizowana przez leszczyńskie MBWA. Obiekt przedstawia trzy twarze osób, które cechuje różnica pokoleniowa. Praca sprowadza się do wspólnego mianownika, wyznacznika relacji międzyludzkich, którym jest po prostu zwyczajna, bezinteresowna ludzka przyjaźń. Obiekt można podziwiać podczas jazdy Alejami, w kierunku Głogowa. Mural na stałe już wpisał się w pejzaż miejski. Stał się wizytówką Leszna, które nadaje dobry ton w realizacji propagowania kultury i sztuki dla każdego odbiorcy.

 

8. Łowca talentów, 2015r.

Na budynku Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Miasta Leszna znajduje się mural „Łowca Talentów”. Malowidło zostało zlecone przez samorząd. Autorem obrazu jest Wojciech Ejsmondt, leszczyński artysta oraz twórca m.in. komiksu o królu Stanisławie Leszczyńskim.
Jest to czwarty mural, który pojawił się na ulicach Leszna.

 

 

9. Ułan, 2015r.

Przy ulicy Dąbrowskiego w Lesznie znajduje się mural przedstawiający ułana na koniu. Miejsce nie jest przypadkowe, ponieważ po przeciwnej stronie ulicy w okresie międzywojennym XX stulecia znajdowały się koszary 17 Pułku Ułanów. Malowidło wykonała grupa HelloArt.

 

10. Panorama 1740, 2015r.

Mural ten przedstawia Leszno w pierwszej połowie XVIII w. Inspirowany historyczną ryciną panoramy miasta, został namalowany na ścianie kamienicy. Można na nim dostrzec najważniejsze obiekty w mieście. 

 

11. Zburzenie kościoła p.w. św. Szczepana. 
uk. Kurpińskiego i ul. Poniatowskiego.

Dawniej w tym miejscu stał kościół, którego budowę wszczęto w 1937 roku. W roku 1944 świątynia została zburzona. Mural ten upamiętnia to wydarzenie, ukazując zniszczoną budowlę. Wizerunek smutnej rodziny przyglądającej się zdarzeniu nadaje podniosły charakter przedstawieniu. Mural powstał w 2016r.

 

12. Dąbrówka, 2016r.
ul. Wałowa.

Mural "Dąbrówka" powstała na kamienicy przy ul. Wałowej w dawnej żydowskiej dzielnicy Leszna. Księżniczka Dobrawa otoczona przez ptaki nawiązuje do legendy miasta Leszna.

 

13. Wieniawa, 2016r.

Mural "Rycerz Wieniawita z turami". Nawiązuje do historii miasta Leszna. Znajduje się na kamienicy przy ulicy Wałowej w Lesznie.

 

14. Roman Maciejewski, 2016r.

Mural Romana Maciejewskiego znajduje się na ulicy Tylnej, nad przejściem pomiędzy deptakiem w kierunku ul. Słowiańskiej. Wykonany został przez Wojciecha Ejsmonda na podstawie zdjęcia kompozytora. Grymas na twarzy Maciejewskiego jest wywołany falami z głośnika umieszczonego przy jego głowie. Wojciech Ejsmond chciał pokazać w ten sposób, że nie zawsze głośna muzyka i głośne zachowanie powracających w godzinach nocnych imprezowiczów może sprawiać przyjemność.

 

15. Chrzest Polski, 2016r.

Mieszko I z mieczem i ziarnami wiary w dłoni oraz Dobrawa, która przynosi mu symboliczną koronę, nawiązuje do 1050 obchodów Chrztu Polski. Mural ten jest jednym z elementów projektu "Leszno chrześcijańskie - Leszno współczesne - Leszno europejskie" realizowanego przez Fundację Edukacyjną Pro Musica. 

 

 

Opublikował: Konrad Andrzejewski kontakt: kandrzejewski@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk