Graficzny nagłówek podstrony

Rewitalizacja gospodarcza

Pustoszejące lokale użytkowe na Starówce, skupiska lokali typu lombardy, salony gier, sklepy z odzieżą używaną oraz asortymentem "wszystko za 5 zł", a także nagromadzenie placówek bankowych, aptek, "chwilówek" i pośrednictwa kredytowego to wręcz "modelowy" zestaw usług charakterystycznych dla obszarów zdegradowanych.
W centrum Leszna zauważamy ten problem i podejmujemy szereg działań, które mają szansę zapobiegać mu lub go minimalizować.

W ramach projektu „Nowe tory - centrum Leszna po kolei” Miasto Leszno w 2017 roku zleciło ekspertyzę dotyczącą lokali miejskich oraz doradztwa w zakresie zagospodarowania lokali użytkowych, w tym lokali, których właścicielami są osoby prywatne - w obszarze rewitalizacji, dla zapewnienia rozwoju gospodarczego. Prowadziliśmy rozmowy, badania, doradzaliśmy. Właściciele otrzymali rekomendacje dotyczące optymalnych stawek czynszu, dostosowania lokali do potrzeb potencjalnych nabywców itp. Więcej informacji z tzw. komercjalizacji znajduje się TUTAJ

Niejako efektem procesu "komercjalizacji" było utworzenie "Stacji biznes, Strefy kreatywnej" - lokalu miejskiego, który decyzją Prezydenta miasta Leszna stał się miejscem dla mieszkańców i przedsiębiorców, prowadzonym przez Wydział Promocji i Rozwoju.

Powstanie Stacji Biznes dało impuls do wielu dalszych działań - aktywizujących przedsiębiorców i handlowców z centrum miasta. Miało miejsce wiele wspólnych akcji, jak chociażby otwarcie punktów handlowych w "niedziele nie-handlowe", pokazy mody na Starówce, wreszcie zawiązało się stowarzyszenie Nowe Stare Miasto (funkcjonujące wcześniej jako grupa nieformalna).

W 2019 r. zainicjowano pionierski w Lesznie program pn. PRZEMIANA weWNĘTRZna, w efekcie którego metamorfozę przeszły dwa punkty handlowo-usługowe w centrum.

 

 

Opublikował: Martyna Włudarczyk kontakt: mwludarczyk@leszno.pl ostatnia zmiana:
0 Koszyk