Prezydent spotkał się z przedsiębiorcami

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, nie odbyła się tradycyjna, noworoczna gala dla leszczyńskich przedsiębiorców. Prezydent Łukasz Borowiak zaprosił właścicieli firm i instytucji współpracujących z samorządem na spotkanie on-line, które odbyło się we wtorek.
Spotkanie przygotował Wydział Promocji i Rozwoju - Referat Rozwoju Gospodarczego.
Prezydent podsumował miniony rok.
- Mieliśmy świętować 100-lecie odzyskania niepodległości przez Leszno i 30-lecia powstania samorządu, ale marzec 2020 zmienił nasze plany i nasze życie - mówił Łukasz Borowiak.
Włodarz miasta przypomniał, jakie zadania samorząd realizował w roku 2020 i jakie są planowane na rok bieżący.
- W budżecie miasta na rok 2021 mamy zapisane 92 miliony złotych na inwestycje. I to cieszy, bo korzystają z nich także nasze, lokalne firmy - mówił.
Wśród przedsięwzięć wymienił m.in. przebudowę drogi krajowej nr 12, ulicy Fabrycznej, przygotowanie dokumentacji pod modernizację ul. Święciechowskiej, ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż ulicy Budowlanych, zagospodarowanie zbiornika i terenu wokół w Zaborowie, budowę przedszkola przy ul. Henrykowskiej, termomodernizację Zespołu Szkół nr 4 i uporządkowanie otoczenia budynku, budowę Systemu Informacji Przestrzennej. W tym roku zakończy się modernizacja oświetlenia ulicznego, budowa nowej siedziby Miejskiej Biblioteki Publicznej, Leszczyńskiego Centrum Usług Senioralnych, projekt Zielone Leszno (powstanie nowy park przy Unii Europejskiej, skwer przy ul.17 Stycznia, zakończy się modernizacja parku na placu Kościuszki). Realizowane będą inwestycje w bazie MZK - myjnia, oświetlenie oraz tablice na przystankach. Samorząd inwestuje także w zagospodarowanie wód opadowych, aby zmniejszyć ryzyko zalewania posesji po ulewnych deszczach. Realizowane będą też drobniejsze inwestycje jednoroczne, powstanie m.in. dokumentacja na budowę nowej drogi na Gronowo - od Ronda Antoniny do ul. Gronowskiej.
Łukasz Borowiak mówił także o tym, jakie działania podjęło miasto, aby pomóc przedsiębiorcom poszkodowanym przez pandemię. Samorząd opracował w tym celu program „Na zdrowszy biznes”. I tak np. 25 podmiotów skorzystało z obniżek czynszów w lokalach komunalnych, mniejsze opłaty za korzystanie z placu miejskiego - Rynku - ponoszą właściciele ogródków. Dodatkowo miasto zgodziło się, aby budowle stały przez zimę, przez to przedsiębiorcy nie będą ponosić kosztów ich rozbiórki i ponownego montażu wiosną. 16 podmiotów wzięło pożyczki na niski procent, których udzielało Leszczyńskie Centrum Biznesu. Powiatowy Urząd Pracy w Lesznie prowadził działania w ramach Tarczy Antykryzysowej. Udzielił wsparcia w wysokości 64 mln zł, wypłacił dofinansowanie na 5 tysięcy pracowników.
Mimo trudnego roku przybyło inwestycji w strefie I.D.E.A. Pojawiły się tam nowe firmy, a te już istniejące zdecydowały się na rozbudowę. Rewitalizowane są także dwa miejsca w centrum miasta - dawna fabryka pomp, gdzie powstają lofty oraz młyny, gdzie ma być centrum handlowo-usługowo-biznesowe.
Jako ciekawostkę możemy podać, że w nowym budynku przy ul. Paderewskiego powstaje Centrum Pamięci o Leszczyńskich Przedsiębiorcach. Trwa także przebudowa starej piekarni przy ul. Kościelnej/Wąskiej na działalność gospodarczą i kulturalną.
Izabela Wojciechowska, kierownik Referatu Rozwoju Gospodarczego poinformowała o działaniach samorządu skierowanych do przedsiębiorców, które będą realizowane w tym roku. Ponieważ oferta wolnych terenów inwestycyjnych miasta się kończy, będzie przeprowadzony audyt, który pokaże, gdzie w Lesznie są działki prywatne, na których można inwestować. Takie inwestycje też mają szansę na wsparcie, w tym ulgi podatkowe. Miasto nadal promować będzie lokalny biznes - zarówno duże przedsiębiorstwa, jak też firmy małe, rodzinne. Prowadzone będą też szkolenia i spotkania bezpośrednio z przedsiębiorcami.
Na przełomie lutego i marca ma ruszyć nabór wniosków o dofinansowanie dla małych i średnich firm prowadzony przez LCB.
Rozwijany będzie miejski portal www.biznes.leszno.pl.
Na spotkaniu była też możliwość zadania pytań. Właściciele firm ze strefy I.D.E.A. pytali, kiedy będą mogli zainstalować panele fotowoltaiczne o większej mocy niż obecnie dozwolona. Chcą inwestować w OZE, aby zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Bartosz Adamczak, architekt miasta tłumaczył, że prace nad studium, które umożliwi takie instalacje już trwają.
Autor:Lm