Graficzny nagłówek podstrony

Projekty duże

PROJEKT NR 3

NAZWA PROJEKTU: Zakup lekkiego samochodu ratowniczego = większe bezpieczeństwo oraz pomoc mieszkańcom miasta w trakcie występujących zagrożeń

SZACUNKOWY KOSZT: 493 000,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:

Gronowska 56, Leszno
Numer działki 375/1, 376/1
OSP Leszno Gronowo

OPIS: 

Po sukcesie odniesionym dzięki Państwa pomocy, zdecydowaliśmy się wziąć udział w Budżecie Obywatelskim Miasta Leszna na rok 2023. Edycja z roku 2021 była dla nas ogromnym powodem do dumy i przekonania, jaką sympatią darzą Państwo naszą jednostkę oraz całą społeczność strażacką. Od tego czasu minęły już 2 lata, a my nadal nie przestajemy się rozwijać i inwestować w nowy sprzęt, który w naszych rękach służy przede wszystkim mieszkańcom miasta. Projekt zakłada zakup specjalnego lekkiego samochodu rozpoznawczo-ratowniczego wraz z wyposażeniem, namiotu pneumatycznego oraz zestawu Małego Strażaka, w skład którego wchodzi tarcza nalewowa i hydronetka wodna.
Przyszedł czas, abyśmy wymienili naszego wysłużonego, prawie 30-sto letniego już Volkswagena transportera, który służy głównie do usuwania skutków ulewnych opadów, silnych wiatrów, transportu węży podczas dużych pożarów/podtopień, czy też w ostatnich czasach pomocy mieszkańcom naszego miasta w trakcie trwania pandemii. Coraz to nowe i nieprzewidywalne zagrożenia i zadania stawiane przed strażą pożarną wymagają od nas przewożenia większej ilości sprzętu, a co za tym idzie potrzebujemy do tego celu większego samochodu typu bus, który zastąpiłby nasze obecne auto. Dodatkowo w tym projekcie planujemy wyposażenie nowego samochodu w sprzęt niezbędny do działań, do których będzie on przeznaczony, tj. węże, motopompy, podręczny sprzęt gaśniczy i burzący, a także sprzęt do ratownictwa medycznego. Planujemy także zakup namiotu pneumatycznego, który będzie przydatny podczas zdarzeń związanych z zagrożeniami biologicznymi, wypadkami, czy też podczas wystaw i pokazów z naszym udziałem. W projekcie wzięliśmy pod uwagę również najmłodszych, dlatego jednym
z jego punktów jest zakup hydronetki wraz z tarczą, aby odwiedzające nas dzieci mogły spróbować swoich sił w gaszeniu pożarów. Dodatkowym powodem, dla którego prosimy Was, mieszkańców miasta Leszna o wsparcie i głosy jest fakt, że nasza jednostka w roku bieżącym obchodzi 90-lecie swojego istnienia. Bez wątpienia byłby to wspaniały prezent, którym moglibyśmy się cieszyć kilkanaście kolejnych lat.

UZASADNIENIE: 


Zakup nowego samochodu pozwoli na usprawnienie wyjazdów do akcji, a także poprawi komfort i bezpieczeństwo przemieszczania się. Dotyczy to nie tylko samych ratowników, ale także mieszkańców, którym w obliczu pandemii pomagaliśmy dostarczając im posiłki, czy też transportując ich do placówek ochrony zdrowia. Liczba interwencji corocznie wzrasta, a coraz to nowsze zadania stawiane przed nami nakierowały nas do podjęcia decyzji o wymianie auta. Niestety coraz częściej występujące nagłe zjawiska pogodowe powodują, że nasz obecny bus jest jeszcze bardziej wykorzystywany wspólnie z naszym ciężkim samochodem gaśniczym, co przy jego wieku utwierdza nas w przekonaniu, że jego służba dobiega już niestety końca. W tym roku powróciliśmy do odwiedzin w naszej remizie, w związku z tym postanowiliśmy zakupić hydronetkę wraz z tarczą nalewową, aby jeszcze dokładniej pokazać najmłodszym jak wygląda gaszenie pożarów i aby sami mogli spróbować swoich sił biorąc udział w ćwiczeniach.


PROJEKT NR 4

NAZWA PROJEKTU: Przystanek spacerowy ”Żwirownia Zaborowo”

SZACUNKOWY KOSZT: 699 693,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA: 

Rondo Zaborowo, Leszno
Numer działki 306301_1.0002.AR_72.2/5
Teren wokół zbiornika Żwirownia Zaborowo


OPIS: 

Zgodnie z przyjętą ideą rozwiązań urbanistyczno-architektonicznych, sztuczny zbiornik, powstały w miejscu wydobycia kruszywa tzw. Żwirownia Zaborowo został przeznaczony na cele rekreacyjne, edukacyjne i wypoczynkowe. Zagospodarowanie terenów wokół zbiornika zgodnie z opracowaną koncepcją ma stać się miejscem spędzania wolnego czasu, podejmowania aktywności rekreacyjnej i sportowej. Projekt nasz wpisuje się w tę koncepcję i jest zgodny z zapisami MPZP.
Wykorzystując istniejące drogi, ścieżki i przedepty, nieznacznie ingerując w istniejącą zieleń, wyznaczona zostałaby trasa wokół byłej żwirowni. Przystanek komunikacji miejskiej w sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 4 w Lesznie to naturalny początek i koniec ścieżki edukacyjno spacerowej.. Trasa w dwóch wariantach trzy i pięciokilometrowych byłaby tanią alternatywą do czasu powstania oświetlonego ciągu pieszo-rowerowego.
Aby wyeksponować walory akwenu proponujemy zbudowanie pomostu na pływakach polietylenowych z poszyciem z deski sosnowej w kształcie litery T : kładka o długości 25m i szerokości 3m, zakończona platformą 10mx3m z balustradą drewnianą dookoła całego pomostu.
Dzięki temu uzyskamy atrakcyjne miejsce - „przystanek spacerowy” z którego będzie można podziwiać nieuregulowaną linię brzegową zbiornika z „lustra wody”. Pomost oraz dojście do niego zostanie oświetlone przez zastosowanie latarni solarnych i akumulatorów. W projekcie uwzględniono monitorowanie terenu okolic pomostu przy wykorzystaniu dwóch kamer GSM dookólnych zasilanych solarem z zapisem do chmury.
Aby wypełnić funkcję edukacyjną proponujemy ustawienie 3 gablot o wymiarach 150cmx100cm i umieszczenie w nich plansz informujących o sposobie powstania powyższego zbiornika i działalności w tym miejscu kopalni kruszywa.


UZASADNIENIE:


Powstanie trasy spacerowej wokół zbiornika Żwirownia Zaborowo i przystanku z główną atrakcją - pływającym pomostem przyczyni się do podejmowania przez mieszkańców działań związanych z aktywnością fizyczną. Będzie to nowe miejsce wypoczynku, wypoczynku nad wodą, z możliwością uzyskania wiedzy o sposobach powstawania zbiorników wodnych po wyeksploatowanych kopalniach kruszywa i przyczynach kategorycznego zakazu kąpieli w tego typu zbiornikach.


PROJEKT NR 6

NAZWA PROJEKTU: Modernizacja istniejących miejsc parkingowych oraz budowa kilku nowych w okolicy bloków mieszkalnych na ul. Grunwaldzkiej

SZACUNKOWY KOSZT: 522 500,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA: 


Grunwaldzka 44-36, Leszno
Numer działki 51, 1/19


OPIS: 

Projekt zakłada modernizację istniejących 77 prostopadłych miejsc parkingowych (w tym 4 miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych) oraz budowę 12 nowych miejsc postojowych na wysokości budynków ul. Grunwaldzka 44-52, ul. Grunwaldzka 42-36 i ul. Sułkowskiego 12-16. Projekt dotyczy miejsc postojowych zlokalizowanych na działkach miejskich o nr ewid. 51, 1/19. Nowe miejsca parkingowe miałyby powstać na zdewastowanych aktualnie terenach zielonych, które obecnie nie spełniają swojej roli (z uwagi na deficyt miejsc parkingowych są one miejscem zastępczym dla parkujących aut). W efekcie, stanowią zagrożenie dla parkujących tam pojazdów i mieszkańców okolicznych bloków.
Zgodnie z załącznikiem do wniosku wskazuję obszar, na którym miałby zostać przeprowadzony remont.
Utworzenie nowych miejsc postojowych, jak i remont już istniejących, zapewnią bezpieczeństwo i przyczynią się do polepszenia zarówno komfortu, jak i wizerunku osiedla.

UZASADNIENIE: 

Parking znajdujący się naprzeciwko bloków na ulicy Grunwaldzkiej 44-52 i 42-36 oraz Sułkowskiego 12-16 jest w opłakanym stanie. Miejsca przygotowane dla zaparkowania pojazdów są zdewastowane, z licznymi dziurami i brakami konstrukcyjnymi. Brak wydzielonych miejsc, przyczynia się do parkowania samochodów przypadkowo, niejednokrotnie blokując miejsce parkingowe dla drugiego pojazdu (np. parkowanie na 1,5 miejsca). Brak miejsc parkingowych mieszkańcy próbują rekompensować wjazdem na skwer, będący niegdyś terenem zielonym. Obecnie nie pełni on takiej funkcji, a jest jedynie pułapką, gdzie parkując nocą/po roztopach, można uszkodzić samochód. Parking ten zlokalizowany jest w ścisłym centrum miasta i nie stanowi niestety jego wizytówki.

Rosnąca liczba pojazdów i brak odpowiednio przygotowanego parkingu jest olbrzymim problemem, z którym codziennie mieszkańcy okolicznych bloków muszą się borykać. Na osiedlu dochodzi do częstych interwencji policji/straży miejskiej dotyczących parkowania w miejscach do tego nie przeznaczonych. Dodatkowo lokalne imprezy miejskie (np. zawody żużlowe) i zwiększona liczba osób odwiedzających miasto w tej okolicy, również przyczynia się do braku miejsc postojowych.

Realizacja projektu wpłynie bezpośrednio na poprawę bezpieczeństwa mieszkańców, wpłynie korzystnie na ich komfort życia, przyczyni się do zmiany wizerunku miasta.


PROJEKT NR 7

NAZWA PROJEKTU: Rewitalizacja dziedzińca przy III Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Lesznie

SZACUNKOWY KOSZT: 700 000,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA: 

pl. Tadeusza Kościuszki 5, Leszno
Numer działki 1/12
Projekt swym zakresem obejmuje: - budowę nawierzchni utwardzonych: budowa ciągu pieszo – jezdnego od bramy wjazdowej od pl. Kościuszki do ciągu pieszo – jezdnego od strony ul. Niepodległości, utwardzenie nawierzchni w strefie rekreacji przed budynkiem dydaktycznym (budynek B), budowa ciągu pieszego do obiektów sportowych, podział przestrzeni na strefy funkcjonalne, - budowę dwóch podjazdów dla osób niepełnosprawnych przy wejściach do budynku B - roboty rozbiórkowe: rozbiórka nawierzchni betonowych, demontaż stojaków na rowery - zakup i montaż oświetlenia terenu (latarnie) - budowa obiektów małej architektury: ustawienie ławek, koszy na śmieci, stojaków na rowery


OPIS: 

W celu zabezpieczenia bezpiecznego dojścia do budynków szkolnych dla całej społeczności miejskiej, zależy nam aby na gruncie należącym do Miasta Leszna (nr działki 1/12) został wybudowany ciąg pieszo – jezdny wraz z strefą rekreacji. Inwestycja znacznie poprawi bezpieczeństwo, funkcjonalność i estetykę przestrzeni szkolnej. Przebudowa dziedzińca poprzez wybudowanie ciągu pieszo – jezdnego oraz strefy rekreacji, umożliwi bezpieczne dojście uczniów oraz społeczności lokalnej do szkoły, głównie rodziców uczniów liceum, rodziców dzieci ze szkółki piłkarskiej, wszystkich korzystających z strzelnicy sportowej. Strefa rekreacyjna na dziedzińcu szkoły będzie miejscem spędzania wolnego czasu przez młodzież, ale również przez osoby przychodzące na strzelnicę lub na sportowe obiekty szkoły. Na dzień dzisiejszy teren przed budynkiem szkolnym nie wygląda estetycznie. Dzięki powyżej opisanej inicjatywie szkoła i przyległe jej tereny miejskie zyskają na atrakcyjności – zostaną zmodernizowane, zachowując swój pierwotny, historyczny wygląd.


UZASADNIENIE: 

Rewitalizacja dziedzińca poprawi estetykę i funkcjonalność terenu III Liceum Ogólnokształcącego w Lesznie, służącego celom edukacyjnym i sportowym. Wydzielenie ciągów pieszo – jezdnych poprawi bezpieczeństwo użytkowników obiektów. Zostaną zlikwidowane bariery architektoniczne dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Utworzenie strefy rekreacyjnej zachęci młodzież do spędzania czasu między zajęciami na świeżym powietrzu. Realizacja projektu nawiąże do historycznego układu ogrodu przy Pałacu przedstawionego na zachowanym projekcie z 1845r.


PROJEKT NR 9

NAZWA PROJEKTU: BLIŻEJ GWIAZD. Projekt budowy wieży zabawowej na wydzielonej, bezpiecznej strefie lotniska otoczonej zielenią

SZACUNKOWY KOSZT: 700 000,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:

ul. Szybowników 28, Leszno
Numer działki 314/9
306301_1.0003.AR_144.314/9 


OPIS: 

Projekt zakłada budowę wieży zabawowej, trzypoziomowej, wysokości 8 m z dwoma zjeżdżalniami tubowymi. Wieża wspinaczkowa składać się będzie z trzech poziomów, każdy wyposażony w podesty, plecionki i inne elementy linowe przeznaczone do wspinania i zabawy. Urządzenie przeznaczone jest do jednoczesnej zabawy dla 42 użytkowników w wieku 6+.
Pod urządzeniem projektuje się nawierzchnię bezpieczną. Obok planuje się zlokalizować dwie ławki.

UZASADNIENIE:

Lotnisko stanowi integralną część Miasta Leszna. Przez wiele lat zaniedbane zniknęło ze świadomości mieszkańców. Czasami tylko przelatujący samolot czy szybowiec przypominał o tym, że gdzieś muszą te statki powietrzne lądować. Od momentu powołania spółki Lotnisko Leszno, pomału, ale bardzo sukcesywnie i metodycznie rozwija się przez budowę nowych hangarów, infrastrukturę – dla pilotów, a dla mieszkańców - niezapomniane przeżycia związane z Antidotum Air Show. Na terenie wydzielonej, bezpiecznej strefie lotniska otoczonej zielenią aż prosi się o zlokalizowanie unikatowego urządzenia zabawowego dla dzieci. Projektowana wieża nawiązuje do wieży lotniska, wysokość zbliża bawiących się do gwiazd.


PROJEKT NR 11

NAZWA PROJEKTU: Dach nad Głową, Sport przed Tobą

SZACUNKOWY KOSZT: 697 159,08 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA: 

17 Stycznia 68, 64-100 Leszno
Stadion Lekkoatletyczno-Piłkarski


OPIS: 

Projekt zakłada powstanie trybuny sportowej wraz z zadaszeniem na Stadionie lekkoatletyczno-piłkarskim w Lesznie. Trybuna będzie składała się z dwóch części oddzielonych wejściem na bieżnie oraz płytę boiska. Znajdować się będzie po stronie "białego budynku" będącego zapleczem sanitarno-szatniowym.

Trybuna sportowa:
- trybuna 5-rzędowa na podwyższeniu 1 m,
- łączna liczba miejsc – 292,
- konstrukcja stalowa ocynkowana,
- podłoga z kraty pomostowej ocynkowanej,
- siedziska sportowe plastikowe,
- balustrada stalowa ocynkowana,

Zadaszenie trybuny:
- konstrukcja stalowa ocynkowana,
- pokrycie poliwęglanem komorowym,
- łączne wymiary zadaszenia 36 m x 7 m,

Podana cena w budżecie jest kwotą brutto wraz z montażem.


UZASADNIENIE:

Nikt nie lubi gdy deszcz pada mu na głowę, a zimny wiatr wyrywa parasole szczególnie gdy uczestniczymy w jakimś wydarzeniu...
Stwórzmy komfortowe i godne warunki dla kibiców oraz mieszkańców Miasta Leszna do oglądania zawodów oraz imprez sportowych odbywających się na terenie stadionu tj. meczów piłki nożnej, zawodów lekkoatletycznych, pikników sportowych jak również możliwości do realizacji koncertów, występów artystycznych itp.
Zadaszona trybuna pozwoli na udział w wydarzeniach bez względu na warunki atmosferyczne i stworzy możliwość do zwiększonego wykorzystania obiektu sportowego przez mieszkańców Miasta Leszna. Obiekt zyska większą rangę oraz pojemność, co przełoży się na możliwość organizacji dużej ilości imprez. Kluby Sportowe będą mogły przyciągnąć większą ilość kibiców na zawody bez względu na warunki atmosferyczne i porę roku.


PROJEKT NR 13

NAZWA PROJEKTU: Sport na szóstkę. Razem wygramy.

SZACUNKOWY KOSZT: 655 000,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:

al. Jana Pawła II 10, Leszno
Numer działki 11/1
Boisko przy SP6

OPIS:

Projekt zakłada odbudowę istniejącego boiska, aby zapewnić uczniom Zespołu Szkół Specjalnych, a także mieszkańcom okolicznych osiedli możliwość uprawiania sportu na świeżym powietrzu, na boisku o odpowiednim standardzie z uwzględnieniem bezpieczeństwa korzystających z boiska.

UZASADNIENIE:

Coraz większą popularność zdobywają ćwiczenia na świeżym. Aktywność fizyczna jest bardzo ważna w dbaniu o zdrowie i kondycję psychiczną, szczególnie w dzisiejszych czasach, gdzie większość społeczeństwa prowadzi siedzący tryb życia. Przebywanie na zewnątrz przyczynia się do lepszego dotlenienia organizmu.
Priorytetem tego przedsięwzięcia jest propagowanie aktywności fizycznej, poprzez funkcjonalne zagospodarowanie wolnej przestrzeni publicznej. Da to możliwość na darmową, bezpieczną i zróżnicowaną aktywność fizyczną. Ćwiczenia na świeżym powietrzu przynoszą lepszy efekt niż wewnątrz zamkniętego pomieszczenia.
Realizacja tego projektu przyczyni się do integracji lokalnej społeczności, budowaniu wzajemnych relacji sąsiedzkich, rozrywki, wspólnie spędzonego czasu na świeżym powietrzu, rozwoju kultury fizycznej wśród dzieci, młodzieży i dorosłych mieszkańców.
Ważnym faktem jest to, że w godzinach przedpołudniowych uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych, którzy obecnie nie posiadają sali gimnastycznej będą mogli korzystać z tego obiektu.


PROJEKT NR 14

NAZWA PROJEKTU: Żyjmy zdrowo na sportowo

SZACUNKOWY KOSZT: 697 800,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:

KURPIŃSKIEGO 2, LESZNO
Numer działki 306301_1.0002.AR.8.19/1, 306301_1.0002.AR.8.19/2, 306301_1.0002.AR.8.17
ZESPÓŁ SZKÓŁ NR 4

OPIS:

Projekt inwestycji obejmuje remont i modernizację boiska wielofunkcyjnego wraz z wyposażeniem sportowym boiska (boisko do piłki nożnej, koszykówki, piłki ręcznej) oraz skocznię do skoku w dal.

UZASADNIENIE:

Boisko znajduje się w centrum miasta Leszna, na terenie rewitalizacji, który odznacza się dużym skupiskiem ludności. Zmodernizowane boisko pozwoli na aktywność ruchową nie tylko uczniom naszej szkoły, ale także dzieciom i młodzieży Leszna. Młodzież i dzieci w godzinach popołudniowych zagospodarowuje swój wolny czas w sposób niewłaściwy i bierny. Odpowiednio wyposażone boisko będzie sprzyjać aktywnemu wypoczynkowi i nawiązywaniu właściwych relacji międzyludzkich. Zrealizowanie projektu "Żyjmy zdrowo na sportowo" wpłynie na uatrakcyjnienie i urozmaicenie zajęć sportowych jak również zajęć rekreacyjnych przez wszystkich uczniów. Po pandemii i braku możliwości korzystania z siłowni i innych obiektów sportowych spadła aktywność fizyczna dzieci i młodzieży oraz zmniejszyła się motywacja do ćwiczeń i aktywności ruchowej. Otwarcie terenu sportowo rekreacyjnego dla naszych uczniów i mieszkańców Leszna pozwoli na zminimalizowanie skutków braku aktywności i zaktywizuje do ćwiczeń, co jest szalenie ważne. Ogólnodostępność obiektu przyczyni się do zapobiegania negatywnym zjawiskom społecznym poprzez promowanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Projektowany obiekt oraz jego funkcje nie stwarzają i nie będą w przyszłości stwarzać zagrożenia dla środowiska oraz higieny i zdrowia jego użytkowników.


PROJEKT NR 23

NAZWA PROJEKTU: Psi Park Gronowo

SZACUNKOWY KOSZT: 277 196,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:  

Łowiecka/Myśliwska, Leszno
Numer działki 251/4
Psi Park mógłby powstać na działce 251/4, w sąsiedztwie boisk sportowych, otaczając je z trzech stron.

OPIS: 

Przybliżona powierzchnia działki wskazanej do zagospodarowania na Psi Park wynosi około 5000 m2. Podzielona na dwa bliźniacze areały przestrzeń (część sportowa i rekreacyjna) otoczona zostanie płotem z podmurówką o wysokości 153 cm, który uniemożliwi przechodzenie psom pomiędzy wyznaczonymi obszarami. Na każdy z wybiegów prowadzić będzie osobna furtka wraz ze „śluzą”, zabezpieczającą przed niekontrolowanym kontaktem psów znajdujących się już na wybiegu, z tymi dopiero dołączającymi. W projekcie uwzględnione zostało oświetlenie terenu (6 lamp parkowych), wyposażenie go w ławki (4 sztuki), kosze na odchody (4 sztuki) oraz śmieci (2 sztuki), a także poidła dla zwierząt (2 sztuki). W części sportowej znajdą się popularne urządzania do zabawy i ćwiczeń z psami, w tym: slalom, tunel, drabinka, płotki do przeskakiwania, obręcz, podesty do skakania oraz równoważnia.

Wycena przedsięwzięcia bazuje na aktualnych cenach rynkowych poszczególnych elementów projektu.

UZASADNIENIE: 

Na ciągle rozrastającym się Gronowie brakuje miejsca, gdzie w bezpiecznych warunkach mogą spotykać się psy i ich właściciele. Wybrany w projekcie teren, mimo iż nieogrodzony i tak na co dzień służy wielu opiekunom i czworonogom jako obszar do swobodnej zabawy, bez smyczy. Powstanie Psiego Parku ograniczy więc ilość niekontrolowanych psich wędrówek po gronowskich osiedlach i ułatwi poprawną socjalizację pupili.

Niezagospodarowana część działki przy obiekcie sportowym na ulicy Łowieckiej, ze względu na swoje niewygodne położenie jest również obszarem trudnym do kompleksowego zaadaptowania. Wybieg, niewymagający szczególnych uwarunkowań, pomógłby zatem włączyć w kontrolowane użytkowanie blisko 50 arów łąki, dając przestrzeń do zabaw i szkoleń nie tylko dla mieszkańców Gronowa, ale również pobliskiego Grzybowa, Podwala, Antoniny czy Zatorza, które nie mają własnych obiektów tego typu.
W projekcie uwzględnione zostały zasady projektowania uniwersalnego.


PROJEKT NR 24

NAZWA PROJEKTU: Budowa przepustu w drodze prowadzącej od Ronda Antoniny do Gronowa wraz z drogą (250 m) między rondem, a pierwszym skrzyżowaniem

SZACUNKOWY KOSZT: 699 632,91 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:  

Rejon Ronda Antoniny, Leszno
Numer działki 1/17, 1/16, 467/1
teren przyszłej drogi do Gronowa


OPIS: 

Projekt zakłada zbudowanie przepustu w cieku wodnym przebiegającym na północnym krańcu Ronda Antoniny oraz drogi między tym rondem, a pierwszym skrzyżowaniem planowanej drogi prowadzącej od ronda Antoniny do Gronowa. Ta droga oraz jej skrzyżowania ujęte są w obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego.

UZASADNIENIE: 

Wykonanie projektu umożliwi sprzedaż działek położonych obok wykonanej drogi, ułatwi budowę nowej drogi łączącej Leszno z Gronowem. Odciąży w ten sposób przeciążone Rondo Gronowo. Inwestycja ta jest pilnie potrzebna miastu. Jest jedną z najbardziej potrzebnych inwestycji drogowych w Lesznie.


PROJEKT NR 25

NAZWA PROJEKTU: Integracyjny plac zabaw oraz siłownia zewnętrzna w Parku 1000lecia

SZACUNKOWY KOSZT: 698 285,33 zł

KATEGORIA PROJEKTU: mały 

STATUS: dopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:  

ul. 17 Stycznia, 64-100 Leszno
Numer działki 14/9
Park 1000lecia - Plac zabaw
ul. 17 Stycznia, 64-100 Leszno
Numer działki 2/5
Park 1000lecia - Zewnętrza siłowia


OPIS: 

Projekt przewiduje modernizację placu zabaw oraz zewnętrznej siłowi w Parku 1000-lecia.
Na placu zabaw w Parku 1000-lecia zostanie wymieniona nawierzchnia bezpieczna, która będzie wylana z kolorowej poliuretanowej masy. Miejsce zostanie powiększone do ok 400m2. Statek, który obecnie znajduje się na placu zabaw zostanie odnowiony. Zostaną zamontowane urządzenia zabawowe dla osób niepełnosprawnych tj. bujak integracyjny, huśtawka „bocianie gniazdo”, karuzela dla dzieci na wózkach oraz inne elementy zabawowe.
Ławki i kosze znajdujące się w obrębie placu zabaw zostaną odmalowane. Tym samym zostanie stworzony integracyjny plac zabaw bez barier.
W ramach projektu również zostaną wymienione urządzenia fitness znajdujące się na przeciw Street Workout.

UZASADNIENIE: 

Celem realizacji projektu jest modernizacja i rozbudowa placu zabaw dla dzieci oraz modernizacja zewnętrznej siłowni w Parku 1000lecia.
Obecna nawierzchnia, placu zabaw jest zużyta, a „statek” wymaga odnowienia. W ramach projektu plac zabaw zostanie przystosowany również do potrzeb dzieci niepełnosprawnych. Zostaną zamontowane urządzenia zabawowe dla osób niepełnosprawnych tj. bujak integracyjny, huśtawka „bocianie gniazdo”, karuzela dla dzieci na wózkach oraz inne elementy zabawowe.
Miejsce będzie miało charakter integracyjny, co pozwoli do nawiązywania wspólnych relacji pomiędzy dziećmi. Realizacja projektu przyczyni się do aktywizacji dzieci z niepełnosprawnościami. Korzyści odniosą również ich zdrowi rówieśnicy, którzy będą mogli uczyć się szacunku i zrozumienia dla innych osób.
Dodatkowym atutem placu zabaw jest otaczający go piękny park, gdzie w sezonie letnim można odpocząć w cieniu drzew przy śpiewie ptaków co pozytywie wpływa na zdrowie psychiczne użytkowników.
W ramach projektu również chcemy zachęcić osoby dorosłe i młodzież do aktywności sportowej, tym samym zostaną wymienione ( min.5 ) urządzenia fitness, znajdujących się na przeciw Street Workout.


PROJEKT NR 29

NAZWA PROJEKTU: akt II Kp 176/22 EK

SZACUNKOWY KOSZT: 699 000,00 zł

KATEGORIA PROJEKTU: duży 

STATUS: niedopuszczony do głosowania 

LOKALIZACJA:  

Marcinkowskiego, Leszno
Narutowicza , Leszno
Poniatowskiego, Leszno
Chrobrego, Leszno
Tama Kolejowa, Leszno
Grunwaldzka, Leszno

OPIS:

Miasto z powodzeniem realizowało juz projekty typu siłownie na świeżym powietrzu czy przystopki gdzie niewidzialni byli użytkownicy. Teraz proponuję aby niewidzialna była realizacja ale widzialni byli ludzie i ich potrzeby. Skoro ludzie są najważniejsi i Budżet Obywatelski jest dla ludzi a nie na odwrotnie, będzie to przejście na wyższy poziom. Proponuję zakup niewidzialnych rzeźb artysty Jakuba Gołembskiego. Artysta z Leszna wzorem artysty Salvatore Garau wykonał niewidzialne rzeźby które będę poruszać się nad ulicami i miejscami publicznymi. Artysta Jakub znany jest tego że ze swojej działalności artystycznej finansuje pomoc humanitarną osobą potrzebującym.

UZASADNIENIE: 

Najważniejszą ideą Budżetu Obywatelskiego Miasta Leszna jest transparentność. Artysta Jakub Gołembski jest autorem wielu niedostrzeganych działań i projektów. Kuba poświęcał swój czas, pieniądze i zdrowie realizując całkowicie anonimowo i bezinteresownie ważne dla społeczności Miasta Leszna cele. Dzięki działaniom Miasta Leszna starania te i realizacje były niewidzialne dla mieszkańców, ale to nie znaczy, że ich nie było. Wielu rzeczy nie możemy zobaczyć. Nie widzimy temperatury, czasu, myśli, czy przyszłości a wiemy, przynajmniej wierzymy, że istnieją. W budżecie Miasta Leszna mieliśmy niewidzialne głosy, głosujących, niewidzialnych opiekunów projektu, mieliśmy niewidzialny nieprawomocny wyrok sądu administracyjnego stwierdzający nieważność reguł głosowania i wynik kontroli Urzędu Wojewódzkiego stwierdzający istotne naruszenie prawa przez organizatora BO, mieliśmy znikające pytania i jeszcze bardziej niewidoczne odpowiedzi. Kontrolę nad realizacją BO zgodnie z rozporządzeniem Pana Prezydenta pełni naczelnik wydziału który nie istnieje . Proponuję umieszczenie w przestrzeni publicznej rzeźb artysty Jakuba Gołembskiego, które będą uhonorowaniem tego wszystkiego. Już wcześniej podobne realizacje powstawały za granicą a ich autorem był Salvatore Garau. Artysta Jakub znany jest tego, że ze swojej działalności artystycznej finansuje pomoc humanitarną osobą potrzebującym. Prawdopodobnie i tym razem Miasto sprawi, że prace Kuby staną się niewidoczne i nie zobaczycie ich Państwo w głosowaniu BO. Należy zadać sobie pytanie, czy w tym przypadku Artysta nie powinien mieć zapłacone skoro Miasto jego projekt tak czy owak zrealizuje.

UZASADNIENIE DO NIEDOPUSZCZENIA PROJEKTU DO GŁOSOWANIA:

Komisja ds. Budżetu Obywatelskiego Miasta Leszna, działając na podstawie §  6. ust. 6 , w związku z  § 5 ust. 6 pkt 6 oraz § 6 ust. 3 Uchwały  Nr XXXVIII/510/2021 Rady Miejskiej Leszna z dnia 13 maja 2021 r. w sprawie określenia wymagań jakie powinien spełniać projekt Budżetu Obywatelskiego Miasta Leszna (Dz. Urz. Woj.Wlkp. z 2021 r. poz. 4108), dalej jako „uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego” oraz w związku z art. 44 ust. 3 pkt 1 lit.a i b   i  art. 43  ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych ( Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.) i art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710)

postanawia:  nie dopuszcza się do głosowania projektu nr 29 pt. „akt II Kp 176/22 EK”.

Uzasadnienie:

Komisja nie dopuszcza do głosowania Projektu nr 29 pt. „akt II Kp 176/22 EK”, zwanego dalej projektem nr 29,  z powodu negatywnej oceny formalno-prawnej.

Zgodnie z § 5 ust. 6 pkt 6 uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego do Budżetu Obywatelskiego nie mogą być zgłoszone projekty: które naruszałyby obowiązujące przepisy prawa, prawa osób trzecich, w tym prawa własności, ochrony wizerunku i dobrego imienia.

Przyjęcie przez Radę Miejską Leszna uchwały regulującej zasady przeprowadzania budżetu obywatelskiego nie wyłącza z obowiązywania innych przepisów (ustaw, rozporządzeń, prawa miejscowego) normujących funkcjonowanie samorządu.  Z treści cytowanego przepisu uchwały w sprawie Budżetu Obywatelskiego  wnika  wprost, że Komisja podejmując decyzję
o dopuszczeniu jakiegoś zadania do realizacji musi zweryfikować jego zgodność nie tylko
z regulaminem, ale także sprawdzić czy realizacja proponowanego zadania nie naruszy innych przepisów.

Przepis art. 44 ust. 3 pkt 1 lit.a i b  ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1634 z późn. zm.) dalej jako ustawa o finansach publicznych stanowi, że wydatki publiczne powinny być dokonywane w sposób celowy i oszczędny, z zachowaniem zasad uzyskiwania najlepszych efektów z danych nakładów oraz optymalnego doboru metod i środków służących osiągnięciu założonych celów. Zaplanowany w projekcie nr 29 koszt jego realizacji wynosi 699 000,00 zł i obejmuje głównie wydatek związany z zakupem niewidzialnych (nieistniejących) rzeźb. Należy uznać, że jest to wydatek niewspółmierny do efektów, jakie mogą zostać osiągnięte. Realizacja projektu nr 29 naruszałaby cytowany przepis art. 44 ust. 3 pkt 1 lit.a i b ustawy o finansach publicznych i tym samym cytowany wyżej § 5 ust. 6 pkt 6 uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego.

W konsekwencji  w świetle §  6 ust. 3 uchwały sprawie Budżetu Obywatelskiego zaistniały przesłanki do negatywnej oceny formalno-prawnej projektu  nr 29.  Wskazany przepis uchwały stanowi bowiem, iż złożenie projektu naruszającego § 5 ust. 5 lub 6  skutkować będzie negatywną oceną formalno-prawną projektu.

Ponadto projekt złożony do Budżetu Obywatelskiego nie może  wskazywać konkretnego wykonawcy, tym bardziej członka rodziny pełnomocnika projektu. Z dotychczasowej korespondencji - prowadzonej w trakcie poprzedniej edycji budżetu Obywatelskiego - wynika, że pełnomocnik omawianego projektu jest bratem autora nieistniejących rzeźb. Realizacja tego zadania przez Pana Jakuba Gołembskiego1 przyniosłaby mu korzyść majątkową w wysokości prawie 700 tys. zł. Wykonawca projektu realizowanego w ramach budżetu obywatelskiego musi natomiast  być wybrany w trybie zapewniającym zgodność z wyżej cytowanym art. 44  ust. 3 pkt 1 lit.a i b  ustawy o finansach publicznych, a także art. 43 tej ustawy w sposób zapewniający bezstronność, konkurencyjność i równość podmiotów. Przepis art. 43 ustawy o finansach publicznych stanowi bowiem, że  prawo realizacji zadań finansowanych ze środków publicznych przysługuje ogółowi podmiotów, chyba że odrębne ustawy stanowią inaczej. Należy zauważyć, że w przypadku zamówień, których wartość jest równa lub przekracza kwotę 130 000,00 złotych zastosowanie znajduje ustawa z dnia 11 września 2019 r. - Prawo zamówień publicznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1710), dalej jako ustawa PZP. Przepis art. 2 pkt 1 tej ustawy nakłada na Zamawiającego (w niniejszym przypadku na Miasto Leszno) obowiązek wyboru wykonawcy zadania publicznego w jednym z trybów wskazanych w tej ustawie np. w trybie podstawowym. Przeprowadzenie  procedury z ustawy PZP ma na celu wyłonienie najkorzystniejszej oferty z zachowaniem zasad przygotowania, przeprowadzania postępowania  o udzielenie zamówienia publicznego oraz  udzielania zamówień publicznych określonych w art.  16 i art. 17 ust. 1-2 ustawy PZP.  Przepisy te stanowią , iż :

- art. 16  Zamawiający przygotowuje i przeprowadza postępowanie o udzielenie zamówienia w sposób:

1)         zapewniający zachowanie uczciwej konkurencji oraz równe traktowanie wykonawców;

2)         przejrzysty;

3)         proporcjonalny.

-  art. 17 1. Zamawiający udziela zamówienia w sposób zapewniający:

1)         najlepszą jakość dostaw, usług, oraz robót budowlanych, uzasadnioną charakterem zamówienia, w ramach środków, które zamawiający może przeznaczyć na jego realizację, oraz

2)         uzyskanie najlepszych efektów zamówienia, w tym efektów społecznych, środowiskowych oraz gospodarczych, o ile którykolwiek z tych efektów jest możliwy do uzyskania w danym zamówieniu, w stosunku do poniesionych nakładów.

2.         Zamówienia udziela się wykonawcy wybranemu zgodnie z przepisami ustawy.

3.         Czynności związane z przygotowaniem oraz przeprowadzeniem postępowania o udzielenie zamówienia wykonują osoby zapewniające bezstronność i obiektywizm.

Zatem udzielenie zamówienia bez przeprowadzenia postępowania zgodnie ustawą PZP narusza oprócz już wyżej wskazanych przepisów ustawy o finansach publicznych także  przepisy ustawy PZP. Tym samym także z tego powodu została spełniona przesłanka do negatywnej oceny formalno-prawnej, o której mowa w  § 6 ust. 3, w związku z  § 5 ust. 6 pkt 6 uchwały w sprawie budżetu obywatelskiego  oraz w związku z ustawą PZP , w szczególności art. 2 pkt 1 ,  16-17 .

Biorąc pod uwagę powyższe  Projekt  nr 29 narusza obowiązujące przepisy i w konsekwencji otrzymuje negatywną oceną formalno-prawną,  a to obliguje Komisję do  niedopuszczenia projektu nr 29 do głosowania.

Mając na względzie powyższe komisja postanawia, jak na wstępie to jest nie dopuszcza się do głosowania projektu nr 29 pt. „akt II Kp 176/22 EK”.

 

1 Sprostowano omyłkę pisarską w pisowni nazwiska.

Opublikował: Aleksandra Michalska kontakt: amichalska@leszno.pl ostatnia zmiana: 2022-09-26 13:27:15
0 Koszyk